Obsah
Uživatelská dokumentace
Ve svém internetovém prohlížeči zadejte do adresního řádku URL, který vám poskytne váš IT administrátor. Na této adrese bude dostupná aplikace BikeGuard. Po otevření stránky se zobrazí přihlašovací obrazovka. Zadejte své uživatelské jméno a heslo. Pokud se přihlašujete poprvé – jde o zcela novou instalaci a uživatelský účet ještě nebyl vytvořen, použijte výchozí přihlašovací údaje: uživatelské jméno „admin“ a heslo „nimda“. Po přihlášení důrazně doporučujeme změnit heslo pro účet „admin“.
Zapomenuté heslo
Pokud se stane, že zapomenete heslo, použijte odkaz „Zapomenuté heslo“ na přihlašovací obrazovce. Dostanete se na stránku, kde zadáte své uživatelské jméno a odešlete. Pokud je uživatelské jméno správné (existuje v systému BikeGuard), heslo bude zasláno na e-mail administrátora (viz nastavení tohoto e-mailu v instalační dokumentaci – Konfigurace odesílání pošty).
Po přihlášení
Po úspěšném přihlášení se zobrazí hlavní stránka se statistikami. Při první instalaci samozřejmě bez dat ve statistikách. Následně se v levé části objeví hlavní menu (může se lišit, pokud se uživatel přihlásí s menšími oprávněními).
V pravé horní části je k dispozici stavový panel s následujícími informacemi nebo akcemi:
- ikona a počet nových dostupných verzí – pokud byla vydána nová vyšší verze BikeGuard, zobrazí se upozornění; po kliknutí na něj se otevře žluté dialogové okno s podrobným popisem (viz níže)
- další část zobrazuje jméno a příjmení aktuálně přihlášeného uživatele, kliknutím na tuto část se otevře nový formulář pro úpravu informací o uživateli
- poslední je odkaz sloužící k odhlášení
Profil uživatele
Na profil uživatele se dostanete kliknutím na jméno aktuálně přihlášeného uživatele v pravém horním rohu obrazovky. Zde může uživatel změnit své jméno a příjmení a také nastavit nové heslo.
Administrace
Toto je stránka sloužící ke konfiguraci chování celé aplikace. Skládá se ze čtyř částí:
- Hlavní konfigurace
- Logo webu
- SMTP
- Databáze
Opět platí, že ne všechny záložky budou dostupné pro všechny uživatele. Administrátor má plný přístup. Dále má uživatel s právem „editace“ přístup k záložce Databáze.
Hlavní konfigurace
V této sekci jsou důležité vlastnosti aplikace. Níže se nachází popisy jednotlivých polí:
- Název organizace – zde zadejte název vaší organizace, např. ve formátu MP Brno, který se objeví v záhlaví stránek
- Stránka po přihlášení – zde lze nastavit, která stránka se otevře přímo po přihlášení, dostupné jsou tři možnosti: Hlavní stránka, Evidence kol a Majitelé a prodejci
- Délka relace – nastavuje čas v minutách, po jak dlouhé době dojde k automatickému odhlášení při nečinnosti
- Velikost obrázků – při nahrávání fotek do místního registru jsou všechny fotografie přizpůsobeny určité velikosti pro úsporu místa. Zde lze nastavit dva režimy velikosti. Obvykle se doporučuje režim 1024 x 768.
- Úložiště pro fotografie – Typ úložiště, kde budou uloženy fotografie registrovaných položek
- Výchozí místo registrace – při vytváření nového záznamu kola do evidence bude tato hodnota automaticky navržena, tj. pokud jsou kola vždy registrována na stejném místě (např. na policejní stanici), doporučuje se vyplnit tuto informaci zde
- Použití identifikačních kódů – zapne vynucenou kontrolu zadaných identifikačních DNA kódů, vyžaduje mít vyplněnou klasifikaci Identifikační kódy odpovídajícími daty, která jsou následně navržena při tvorbě nového záznamu kola – není tedy nutné identifikační kód opakovaně zadávat, čímž se předejde překlepům
- Výchozí typ označení – do systému lze zadat různé typy DNA kódů; pokud však používáte pouze jeden typ, doporučuje se ho zde označit, a v evidenci bude tento typ automaticky vyplněn
- Síla hesla – určuje pravidla týkající se kvality hesel uživatelů
- Interval zálohy – počet dní, po kterých se zobrazí upozornění na chybějící zálohu databáze. Tato informace „vyskakuje“ v pravé horní části stránky, doporučujeme podle intenzity zadávání dat nastavit rozmezí 1–7 dní. Pokud dojde k poškození databáze a chybí aktuální záloha, přijdete o všechna data – registrovaná kola!
Centrální registr
V této části se nastavují údaje potřebné pro správnou komunikaci s centrálním registrem Refiz.eu. Bez tohoto nastavení nelze odeslat registrovaná kola do centrálního registru!
Popis nastavení:
- URL adresa – zde je adresa centrálního registru Refiz.eu, nelze ji upravit
- Web API – umožňuje synchronizaci/odesílání registrovaných kol do centrály Refiz.eu
- WebAPI klíč – tento klíč je přidělen administrátorem centrálního registru Refiz.eu a je nutné o něj požádat administrátora. Pomocí tohoto klíče se identifikujete – bez něj nelze odeslat data do centrálního registru
- Přidělený kód – opět je tento kód přidělen administrátorem centrálního registru a měl by vám být zaslán v „papírové“ podobě, např. jako součást balíčku s DNA setem
- Synchronizace fotografií – nastavuje odesílání fotografií do centrálního registru
Logo webu
V této sekci můžete změnit obrázek/logo místní evidence BikeGuard. Můžete zde nahrát například znak vaší organizace (městské policie) místo standardního loga Refiz. Velikost obrázku pro logo aplikace by neměla překročit 250×250 pixelů.
SMTP
Tento jednoduchý dialog slouží ke kontrole, zda je v aplikaci správně nastaveno odesílání e-mailů. Může se jednat např. o zasílání zapomenutého hesla nebo upozornění na některé chybové stavy. Pokud testovací e-mail nefunguje, obraťte se na svého IT administrátora.
Databáze
Zde je možné vytvořit kompletní zálohu celé databáze s vaší evidencí kol. Doporučujeme tuto činnost nezanedbávat a pravidelně vytvářet zálohy.
Další možnost Export evidence umožňuje provést zjednodušený export do formátu vhodného pro práci v programu Excel. POZOR, toto neslouží jako záloha pro obnovení databáze v případě poruchy.